Aranżacja kuchni – zamknąć czy otworzyć?

Kuchnia jest sercem domu, dlatego tak niezwykle ważna jest jej odpowiednia aranżacja. W zależności od potrzeb danej rodziny kuchnia może zostać otwarta na salon lub też oddzielona od innych pomieszczeń ścianką działową. Które rozwiązanie jest lepsze? Wszystko zależy od potrzeb i upodobań mieszkańców – znajdą się bowiem zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy obu zaproponowanych możliwości.

Kuchnia otwarta

Jeśli kuchnia jest mała, trudno się po niej poruszać, nie wspominając już o jedzeniu wspólnych posiłków. Taką przestrzeń warto powiększyć, otwierając kuchnię na salon. Od czego zacząć? Przede wszystkim należy dowiedzieć się, czy ściana oddzielająca kuchnię i salon jest ścianą działową czy też nośną. Jeśli jest to ściana działowa, po uzyskaniu odpowiedniej zgody, można ją wyburzyć, tym samym łącząc dwa wcześniej oddzielne pomieszczenia. Remonty to nie jest najprzyjemniejsza rzecz, ale czasami warto, dla lepszej użyteczności miejsca, poświęcić kilka dni. Od tej pory, najczęściej granicą między salonem a kuchnią staje się blat, przy którym można zarówno przygotowywać posiłki, jak i obserwować poczynania relaksującej się w pokoju wspólnym rodziny.

Kuchnia otwarta na salon to idealne rozwiązanie w mieszkaniach o małej powierzchni, ponieważ dzięki otwartej przestrzeni mieszkanie staje się zdecydowanie jaśniejsze, a i optycznie większe. Mankamentem tego rozwiązania jest to, że wszystkie zapachy, które powstają podczas gotowania i przygotowywania posiłków, są odczuwalne nie tylko w kuchni, ale również w pokoju dziennym, skąd trudno jest się ich pozbyć...

Kuchnia zamknięta

Jeśli w kuchni mieszczą się nie tylko meble, niezbędny sprzęt AGD, ale i stół dla całej rodziny, oznacza to, że ma powierzchnię, której nie trzeba otwierać na salon. W pomieszczeniu bowiem jest tyle wolnej przestrzeni, aby czuć się w nim dobrze i komfortowo.

Zaletą zamkniętej kuchni jest przede wszystkim to, że zapach gotowanych potraw nie przenika do pokoju dziennego, skąd trudno jest się go później pozbyć. Niezbędnym elementem kuchni zamkniętej jest okno, które można otwierać w dowolnej chwili bez obaw, że zakłóci to spokój innych domowników. Aranżując kuchnię zamkniętą, warto pamiętać o dużym blacie, przy którym będzie można swobodnie przygotowywać potrawy oraz o tym, żeby rozplanować przestrzeń w taki sposób, aby można było z niej w łatwy sposób korzystać. Zlewozmywak powinien być odpowiednio oddalony od kuchenki, która z kolei powinna być ustawiona w pobliżu otworu wentylacyjnego.

Trudno jest stwierdzić, który rodzaj aranżacji kuchni jest lepszy, ponieważ zarówno kuchnia otwarta, jak i zamknięta posiadają wielu zwolenników i przeciwników. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań danego człowieka.


Newsletter