Aranżacja niewielkiej przestrzeni

Mieszkając w niewielkim mieszkaniu, często musimy zmagać się z brakiem miejsca. Nawet ograniczając wystrój do minimum, jakieś meble w pokoju muszą być. Tutaj z pomocą przychodzi pomysł wykorzystania przestrzeni nie tylko w poziomie, ale i w pionie. Tradycyjne meble posiadają pewna wysokość i jeśli nie lubimy niczego kłaść na górze szafy, to miejsce jest niezagospodarowane. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest kupienie albo zamówienie szafy szafki czy regału na całą wysokość pokoju, aż do sufitu. Ponadto wybierz meble z drzwiami przesuwnymi, także oszczędzą miejsce. Drzwi przesuwne doskonale sprawdzą się w małych pomieszczeniach, wnękach, szafach, schowkach i garderobach. W uzyskanym w ten sposób miejscu możemy powiesić lustro, wieszak na kurtki i płaszcze czy postawić dodatkową szafkę.

Szafa poza tym, ze sama może oszczędzić miejsce, umożliwia optyczne powiększenie mieszkania. Dzięki pomalowaniu jej jasnymi farbami czy zamontowaniu na drzwiach luster- pokój wyda się przestronniejszy. Kolejnym trikiem będzie zastąpienie firanek i zasłon roletami w jasnych barwach. Ogólnie rzecz ujmując, małe pomieszczenia muszą być jasne. Dlatego tez należy przeanalizować oświetlenie mieszkania. Lampa powinna dawać dużo światła, nie pozostawiając wrażenia ciemnych zakamarków. Oświetleniem możemy sobie pomóc także kierując strumień światła na sufit- to optycznie powiększy pomieszczenie oraz oświetlając półki, szafki od dołu, dając więcej niż jedno źródło światła.

Do aranżacji małych łazienek doskonale nadają się szafy wnękowe z drzwiami składanymi. Pozwoli to na swobodny dostęp do wszystkich zakamarków szafy oraz daje więcej możliwości w układzie półek.

Mając zbyt mało pomieszczeń,m często zdarza się tak, ze więcej osób dzieli się jednym pokojem albo kuchnia połączona jest z pokojem dziennym. Chcąc podzielić mieszkanie na odrębne części bez straty miejsca, warto zamontować drzwi podwieszane. To także sprytny sposób na zakrycie schowków i wnęk.

zobacz też:
Projektowanie wnętrz Katowice  


Newsletter