Automatyczne otwieranie bram – jak to działa?

automatyczne otwieranie bramyZamontowany do bramy garażowej automat jest nie tylko wygodny, ale daje też poczucie bezpieczeństwa, ponieważ gdy na dworze pada deszcz lub śnieg, zdecydowanie lepiej jest otworzyć bramę garażową siedząc w samochodzie niż wychodząc z ciepłego wnętrza i narażając się na nieprzychylną pogodę.

Zautomatyzowanie wszelkiego rodzaju bram wjazdowych jest możliwe dzięki specjalnym napędom, które dopasowywane są do wielkości bramy oraz do częstotliwości jej użytkowania. Inny napęd montuje się przy bramie o powierzchni 10 m2, a inny przy bramie o powierzchni 20 m2 – im brama jest większa, tym napęd potrzebuje większej mocy, aby ją poruszyć.

Każdy napęd elektroniczny składa się z:

  • głowicy z silnikiem o napięciu 12 lub 24 V,
  • szyny jezdnej o długości do 400 cm,
  • łańcucha,
  • cięgna, które łączy napęd z bramą,
  • elementu przeniesienia napędu.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo systemu otwierania, montowane są czujniki ruchu, które w momencie gdy w świetle bramy zauważą przeszkodę, zatrzymują podjęte wcześniej działanie, a następnie cofają ruch. Opcja otwierania zwrotnego jest szczególnie ważna np. dla rodzin z dziećmi lub dla osób niepełnosprawnych, trzeba za nią jednak dodatkowo zapłacić.

Bardzo wygodne jest używanie pilota, którym można kontrolować system otwierania bramy. Podczas wyboru pilota warto zwrócić uwagę na piloty trzykondygnacyjne, dzięki którym można nie tylko otworzyć bramę garażową i wjazdową, ale również zapalić światło. Pilot można jednak zastąpić klawiaturą do bram garażowych, która cieszy się coraz większą popularnością. Klawiaturę montuje się na jednej z zewnętrznych ścian garażu i po wciśnięciu prawidłowego kodu można za jej pośrednictwem otworzyć drzwi garażowe.

Automatyczne otwieranie bram wjazdowych i garażowych jest bardzo popularne. Większość osób, które decydują się na to udogodnienie, wybiera możliwość kontrolowania systemu za pomocą pilota. To bardzo wygodne, ponieważ można otworzyć bramę garażową i wprowadzić samochód nie narażając się na niedogodne warunki atmosferyczne – cały czas pozostając w ciepłym wnętrzu samochodu.


Newsletter