Bramy garażowe – czym kierować się podczas zakupu?

Bramy garażowe podobnie, jak okna czy drzwi są elementami, których nie może zabraknąć w żadnym domu, który posiada garaż. Dlaczego? Otóż chronią pomieszczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także stanowią zabezpieczenie przed złodziejami. Wybór bramy garażowej nie jest jednak prosty. Aby podjąć najlepszą decyzję, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii: sposób otwierania i sterowania bramy, termoizolacyjność oraz bezpieczeństwo.


brama garażowa

Otwieranie i zamykanie bramy garażowej

Na rynku można wyróżnić kilka rodzajów bram garażowych:

 

  • bramy segmentowe,
  • bramy rolowane,
  • bramy uchylne,
  • bramy rozwierane.

 

Różnica między nimi dotyczy sposobu ich otwierania i zamykania. Obecnie największą popularnością cieszą się bramy segmentowe, które składają się z segmentów połączonych ze sobą uszczelkami i zawiasami jednocześnie izolującymi wnętrze. Co więcej, większość modeli bram wypełniona jest pianką poliuretanową, która dodatkowo zapewnia ochronę przed zimnem oraz hałasem. Popularność bram segmentowych związana jest przede wszystkim z oszczędnością miejsca oraz łatwością uruchamiania.

Termoizolacyjność

Kwestia izolacji jest szczególnie ważna w przypadku garaży ogrzewanych. Warto wiedzieć, że istnieją specjalne parametry oznaczające przenikalność ciepła przez bramę. W przypadku garażu ogrzewanego współczynnik U nie powinien przekroczyć 1,5 W/m2xK.

Bezpieczeństwo

Bramy garażowe mogą być wyposażone w różne elementy zabezpieczające. Najczęściej są to: klamki obrotowe z ryglem oraz wzmocnione profile. Istnieje 6 parametrów określających stopień zabezpieczenia bramy – im jest wyższy parametr, tym trudniej bramę sforsować.

Warto też podkreślić, że elementy zabezpieczające to nie tylko te, które chronią przed włamaniem, ale również takie, które chronią samych użytkowników bramy, mowa tu m.in. o: fotokomórkach, automatycznych układach odłączających, blokadach w przypadku zerwania sprężyny czy funkcjach łagodnego zatrzymywania bramy.

Napęd i sterowanie

Na chwilę obecną większość bram garażowych jest wyposażona w napęd, który podnosi komfort użytkowania bramy. Wystarczy bowiem wyobrazić sobie sytuację, w której przyjeżdżamy pod dom, pogoda jest typowo jesienna: pada, wieje, a do tego zimno, a my nie musimy wychodzić z samochodu, żeby otworzyć bramę garażową, ale możemy użyć pilota, co oszczędzi nam nieprzyjemności.

Wybieraj z głową

Zakup bramy garażowej to nie jest prosta sprawa, ale warto zainteresowanie się tym tematem już  na etapie budowy domu, aby później cieszyć się wysoką jakością i komfortem użytkowania.


Newsletter