Cyklinowanie parkietu – zrób to sam!

Cyklinowanie to nic innego jak niszczenie wierzchniej warstwy drewna w celu odkrycia jego właściwego rysunku lub wyrównania powierzchni podłogi. To idealny sposób na odnowienie zniszczonej powierzchni drewnianej, która straszyła, zamiast cieszyć oko właściciela.

Cykliniarka  

Do cyklinowania niezbędna jest cykliniarka (można ją wynająć za niewygórowaną cenę). W tym miejscu warto podkreślić, że ważny jest odpowiedni dobór materiałów ściernych – na początek należy wybierać papier o najmniejszej granulacji (24-36), astępnie stopniowo zwiększać granulat (maksymalnie do 120 i siatek ściernych). Nie można też zapominać, że wraz ze zmianą granulacji papieru, należy zmieniać taśmę. Podczas pracy może powstawać pył, który może utrudniać pracę, dlatego wszystkie czynności trzeba wykonywać bardzo dokładnie.

cyklinowanie parkietu

Kierunek cyklinowania

Profesjonaliści dobrze wiedzą, że sposób cyklinowania dobiera się do rodzaju parkietu. Trzeba pamiętać, że przed rozpoczęciem cyklinowania trzeba zwrócić uwagę na ułożenie desek. Inaczej bowiem cyklinuje się tzw. mijankę, inaczej tzw. jodełkę, a jeszcze inaczej deski barlineckie. Trzeba pamiętać, że kierunek przemieszczania cykliniarki należy dostosować do ułożenia drewnianych paneli. Aby uniknąć pofalowania powierzchni, należy prowadzić maszynę w kierunku krzyżowym do ułożenia desek. Można też prowadzić maszynę zgodnie z kierunkiem, w którym ułożone są panele, trzeba jednak pamiętać, że w takim wypadku jedne rzędy drewna będą ciemniejsze, natomiast inne jaśniejsze. Efekt ten można zneutralizować za pomocą polerki.

Ubytki 

Po usunięciu wierzchniej warstwy drewna, należy sprawdzić, czy na parkiecie nie powstały rysy lub ubytki. Żeby je zlikwidować, należy nałożyć na nie preparat szpachlowy (miesza się z powstałym podczas szlifowania pyłem, dzięki czemu uzyskuje kolor parkietu), a następnie ponownie przeszlifować powierzchnię. Ostatni etap cyklinowania to polerowanie i lakierowanie.

Drewniany parkiet należy cyklinować co kilka lat, wszystko zależy jednak od stanu podłogi. Dzięki szlifowaniu powierzchnia będzie nie tylko idealnie gładka i równa, ale też błyszcząca.


Newsletter