Czy zewnętrzne osłony okien chronią przed upałem?

Latem w Twoim mieszkaniu panuje większy upał niż na zewnątrz, a zimą temperatura jest ciągle niższa niż byś chciał? Idealnym wyjściem z tej sytuacji, rozwiązującym oba problemy za jednym zamachem, jest montaż zewnętrznej osłony okiennej, która będzie stanowić nieprzepuszczalną barierę dla promieni słonecznych.

osłony zewnętrzne okna
Jak ochronić wnętrze?

W walce ze słońcem, którego promienie – szczególnie latem – są w stanie nieprzyjemnie nagrzać pomieszczenie, naprzeciw wychodzą nam zewnętrzne rolety, markizy, okiennice oraz żaluzje. To osłony, dzięki którym możemy osiągnąć zaskakująco zadowalające efekty.
Na czym polega ich wyższość nad roletami wewnętrznymi? Otóż osłony zewnętrzne zatrzymują ciepło zanim jeszcze zdąży ono dotrzeć do pomieszczenia. W ten sposób nie nagrzeje się ani szyba, ani znajdujące we wnętrzu przedmioty i powierzchnie (ściany, podłoga), które absorbują promieniowanie. Warto podkreślić, że promieniowanie zaabsorbowane zmienia się w długofalowe promieniowanie czerwone, które prowadzi do nagrzania się pomieszczenia, a co gorsza, szyby okienne nie przepuszczają go na zewnątrz. Żeby uniknąć opisanego zjawiska, należy zamontować zewnętrzne osłony okien.

Rolety zewnętrzne

Najlepszy efekty dają rolety wykonane z aluminiowych profili, które latem są w stanie zauważalnie obniżyć temperaturę w mieszkaniu, natomiast zimą zatrzymują ciepło w domu – dzięki nim można więc skutecznie oszczędzać energię. Warto dodać, że tego typu rolety w pełni zaciemniają pomieszczenie.

Markizy zewnętrzne

Można również zdecydować się na montaż markizy zewnętrznej, która rzuci na okno przyjemny cień, przynosząc ukojenie. Zaletą jest tu dość niska cena (w porównaniu np. z roletami zewnętrznymi), łatwość montażu oraz wygoda użytkowania.

Markizy z tkaniny siatkowej

Markizy z tkaniny siatkowej najczęściej montowane są na oknach dachowych. Ich zaletą jest to, że mimo iż nie przepuszczają promieni słonecznych (w około 95%), to jednocześnie nie zaciemniają pomieszczenia. Są też bardzo praktyczne, ponieważ nie utrudniają otwierania okien.

Osłony zewnętrzne = pozytywne efekty

Jeśli każdego lata w Twoim mieszkaniu panuje nieprzyjemny upał, dobrym pomysłem będzie montaż zewnętrznej osłony, która ochroni wnętrze przed promieniami słonecznymi. Dzięki temu zamiast męczyć się wysoką temperaturą panującą w pomieszczeniu, można z przyjemnością odpocząć we wnętrzu swojego domu.


Newsletter