Dopasowujemy drzwi do pomieszczenia

Urządzanie mieszkania jest równie inspirującym, co trudnym zadaniem. Każdy najdrobniejszy element powinien pasować do siebie. Tym bardziej trudną decyzją jest zakup drzwi, jako elementu widocznego na pierwszy rzut oka. Zastanawiamy się nad kolorem, przeszkleniem, kształtem, rzeźbieniami. Dlatego tych kilka wskazówek powinno pomóc.

Na początek zastanawiamy się czy wymieniamy jedynie drzwi czy drzwi razem z ościeżnicami. Jeśli tylko drzwi to musimy sprawdzić czy nowe będą pasowały do ościeżnicy. Przy wymianie całości będziemy mieli więcej pracy. W zależności od grubości muru i wielkości ościeżnicy, musimy przeznaczyć odpowiednią ilość miejsca w murze. Do wyboru mamy dwie wersje ościeżnic: stałą i regulowaną. Ta druga jest droższa, ale łatwiejsza w zainstalowaniu. Jeśli wybieramy stałą, może być potrzebna pomoc fachowca.

Przy wyborze skrzydła drzwiowego poza kolorem i rzeźbieniami musimy wiedzieć jakie wymiary powinny mieć. Standardowe wymiary, określone polskimi normami to 2030 mm wysokości oraz 844 mm szerokości (skrzydło z przylgą) dla najpopularniejszych osiemdziesiątek i odpowiednio 944 mm dla „90” oraz 744 mm dla „70”. Istnieją również inne, rzadziej dostępne rozmiary, tj. 60, 100 czy 110. Kolejna rzeczą jest sposób otwierania drzwi. To czy są prawe czy lewe, czyli której strony maja zawiasy i w którą się otwierają. Oprócz modeli standardowo otwieranych, na rynku są dostępne również wersje przelotowe, składane, przesuwane oraz dwuskrzydłowe.

Teraz musimy zdecydować o pozostałych szczegółach, takich jak sprawdzenie ceny u wielu producentów, dopytanie o jakość użytego drewna i warunki gwarancji. Sprawdźmy czy producent uwzględnił w zestawie zamek, klamkę oraz listwy maskujące na ościeżnicę.


Newsletter