Drzwi wejściowe - czy witraż do nich pasuje?

Czy witraż w drzwiach wejściowych to już przeżytek? Zdecydowanie nie. Drzwi z witrażem wyglądają bardzo ładnie szczególnie w domkach jednorodzinnych. Nie tylko nadają budynkom niepowtarzalnego charakteru, ale są też elementem bardzo dekoracyjnym.

Rodzaje witraży

Witraże do drzwi mogą być wykonywane na kilka sposobów. Tradycyjna technika wykonywania witraży – z folii witrażowym i taśm ołowianych – cieszy się jednak największą popularnością wśród klientów. Wprawdzie są jeszcze inne techniki witrażowe takie jak fusing – wykorzystujący stopione wielobarwne szkło czy bewele – w przypadku którego fazowane szklane elementy są łączone klejem UV, jednak efekt, jaki można dzięki nim osiągnąć, jest nieco inny od tego osiąganego techniką tradycyjną. Jak ktoś kiedyś powiedział, szkopuł tkwi w szczegółach i w tym przypadku o szczegóły właśnie chodzi. Wspomniane wcześniej techniki są bowiem idealne do wykonywania małych detali i ozdób, a nie do witrażu zdobiącego drzwi.

drzwi z witrażem 

Bezpieczeństwo

Witraże do drzwi mogą być wykonane, a właściwie powinny być wykonane z solidnego szkła antywłamaniowego, które składa się z kilku warstw. Jeśli więc zdecydujecie się na zakup drzwi wejściowych ozdobionych pięknym witrażem nie zapominajcie o tym, że drzwi nie są wyłącznie po to, żeby ładnie wyglądały, ale również po to, żeby stanowiły bezpieczną granicę między przestrzenią domową a „resztą świata”...

Zastosowanie

Witraże można stosować nie tylko w drzwiach wejściowych, ale też w bocznych i górnych doświetleniach. W przypadku tych ostatnich, dużą popularnością cieszą się witrażowe rozety, które zwykle przybierają kształt niewielkiego koła,w którego wnętrzu znajduje się pojedynczy symbol, np. czerwona róża lub gałązka oliwna – w zależności od rodzinnego herbu lub innych przekonań rodziny. Rozeta ma być bowiem przynoszącym im szczęście totemem.

Jeśli chcecie, żeby Wasz dom już od wejścia nabrał osobistego charakteru, to drzwi ozdobione witrażem są bardzo dobrym pomysłem. Szczególnie, że można zarówno zamówić drzwi z gotowym projektem witraża, jak i samemu taki projekt wykonać.


Newsletter