Gładzie płyty czy tapety?

Planujesz remont mieszkania, ale po wizycie w sklepie budowlanym nie wiesz wcale, jakie materiały wybrać? Nie martw się, zaraz dowiesz się, jakie rozwiązanie możesz zastosować w swoim domu, co z pewnością pomoże Ci w podjęciu decyzji.

Jakie materiały budowlane wybrać?

Remont mieszkania to nie żarty, w końcu mowa o miejscu, w którym spędzasz najwięcej czasu. Niezaprzeczalnie powinieneś czuć się w nim komfortowo, a sprawić może to nawet taki drobiazg jak chociażby kolor ścian. Zanim jednak o farbie czy tapecie, zastanów się nad przygotowaniem ścian.

Jeśli Twoje ściany nie odznaczają się równą powierzchnią, mają wiele ubytków, a kąty między nimi są nie do końca proste, powinieneś zainwestować w płyty lub gładzie. Jeśli jednak Twoje ściany nie wymagają większych zabiegów, możesz spokojnie skupić się na wyborze farby, co w takim przypadku jest nie tylko najwygodniejszym rozwiązaniem, ale też dość tanim. A może zastanawiałeś się nad tapetowaniem? To zupełnie inna bajka, jednak może pozwolić zaoszczędzić Ci wiele czasu oraz rozgardiaszu...

Płyty i gładzie

Nierówne ściany i brak kątów prostych pomiędzy nimi to bolączki wielu mieszkańców bloków. To bowiem przede wszystkim oni muszą zmagać się z niedogodnościami związanymi z masowym budownictwem z lat 80. Jak wyeliminować te problemy i cieszyć się wnętrzem, o którym zawsze marzyłeś? Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie płyt budowlanych i pokrycie ich gładzią. Wprawdzie wiąże się to z minimalnym zmniejszeniem powierzchni mieszkania, jednak efekt jest tego wart. Na płyty najlepiej nałożyć gładzie, dzięki czemu ściana będzie wyglądała pięknie – gładka powierzchnia i idealnie proste kąty to coś, co potrafi zrobić wrażenie nawet na niezwykle wymagających osobach. Poza tym to jednocześnie najlepszy sposób na przygotowanie ściany do malowania.

remont 

Tapety

Tapety to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż chociażby gładzie, jednak musisz wiedzieć, że tapeta tapecie nierówna. Istnieją bowiem tapety: winylowe, z włókien szklanych, papierowe, tekstylne, czy też tapety typu rauhfaser. Każdy z tych rodzajów może być wykorzystany do innych celów, ponieważ charakteryzuje się różnymi właściwościami. Jeśli powierzchnia Twojej ściany jest nierówna, powinieneś zastosować tapetę wielowarstwową lub tapetę winylową spienioną, które niwelują niedoskonałości. Są też tapety bardziej i mniej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie oraz takie, które są odporne na wilgoć lub zmieniają kolor pod wpływem promieni słonecznych. Pamiętaj, żeby wśród tych wielu propozycji wybrać taki rodzaj, który najlepiej będzie odpowiadał Twoim potrzebom.

Na co zwrócić uwagę?

Remont mieszkania to spore wyzwanie, jednak po dokładnej analizie swoich potrzeb można wybrać takie materiały, które idealnie na nie odpowiedzą. Najważniejsze jest rozpoznanie stanu ścian, ponieważ jest to kluczowa sprawa. To ona oraz rodzaj remontowanego wnętrza (salon, przedpokój czy np. kuchnia) są głównymi wyznacznikami, na które musisz zwrócić uwagę podczas wyboru materiałów budowlanych.


Newsletter