Gres na podłodze - czy wymaga impregnacji?

Gres jest niezwykle popularnym materiałem budowlanym wykorzystywanym zarówno w pomieszczeniach użyteczności publicznej, jak i w domach prywatnych. Skąd jego fenomen? Otóż odznacza się on wysoką wytrzymałością oraz niską nasiąkliwością i ścieralnością, a w zależności od rodzaju również szeroką gamą kolorów i faktur. Jest układany zarówno na podłogach, jak i na ścianach, a jego uniwersalność pozwala na zastosowanie go nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz budynków.

Gres porcelanowy

Jako że wyróżnia się kilka rodzajów gresu, nie można jednoznacznie powiedzieć, że gres wymaga impregnacji. Z pewnością wymaga jej gres porcelanowy, który jest najczęściej wybierany przez klientów ze względu na swoją bogatą kolorystykę. Jego główne zalety to: mała porowatość, wytrzymałość oraz niska nasiąkliwość. Ta ostatnia cecha ma jednak skutki uboczne, otóż gres porcelanowy nie jest odporny na plamy (szczególnie te z herbaty, kawy czy czerwonego wina). Wystarczy więc chwila nieuwagi i zbyt późna reakcja, a nieestetyczne plamy pozostaną z nami dłużej...

Impregnacja gresu

Gres porcelanowy występuje w różnych odmianach, wśród których najczęściej wybierany jest gres porcelanowy polerowany. Jest to jeden z najmniej odpornych na plamienie gatunków, dlatego wymaga impregnacji oraz regularnej konserwacji.

Pierwszej impregnacji należy dokonać jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania (nawet, jeśli płytki zostaną zaimpregnowane fabrycznie), tuż po umyciu płytek specjalnym środkiem czyszczącym, który usunie pozostałości po kleju i fudze. Po co „tracić czas” na impregnację? Żeby zabezpieczyć powierzchnię przed przebarwieniami (które mogą powstać nawet na skutek użycia niewłaściwego odcienia kleju). Jeśli pominiemy proces impregnacji, nasza podłoga będzie narażona na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, które będzie bardzo trudno usunąć.

Płytki należy impregnować raz na 2/3 lata, używając do tego odpowiednio dobranych środków na bazie wody, rozpuszczalników, wosku lub oleju. Niezwykle ważne jest to, żeby preparat impregnujący równomiernie rozprowadzić, co w przypadku większych powierzchni może udać się wyłącznie dzięki gumowemu wałkowi, na który nakłada się preparat.

Impregnować należy również gresy techniczne (naturalne, polerowane oraz antypoślizgowe), ponieważ są one najmniej odporne na przyjmowanie brudu.

Impregnacji z kolei nie wymaga np. gres szkliwiony, który charakteryzuje się wysoką nienasiąkliwością. Nie jest jednak tak wytrzymały, jak gres porcelanowy, w związku z czym jest bardziej podatny na wszelkiego rodzaju odpryski.

Unikając szybkiej wymiany...

Jeśli zdecydujemy się na zakup gresu porcelanowego lub technicznego i ułożenie go na podłodze, powinniśmy pamiętać o jego regularnej impregnacji. Jeśli tego nie zrobimy, może się okazać, że mimo swej dużej wytrzymałości płytki szybko się zniszczą i będą wymagały wymiany – ze względu na zabrudzenia i przebarwienia, których nie będzie można usnąć...


Newsletter