Idealna podłoga dla twojego domu

Szukasz idealnej podłogi, która będzie służyć Ci latami, nie niszcząc się podczas codziennego użytkowania? Budujesz dom i zastanawiasz się jaki rodzaj podłogi wybrać? A może remontujesz mieszkanie i chcesz wyposażyć je w drewnianą podłogę, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Nie martw się, po przeczytaniu poniższego poradnika nie pozostanie Ci nawet najmniejszy cień wątpliwości.

Podłóg co nie miara

Na rynku materiałów podłogowych przed klientem zainteresowanym położeniem w swoim domu podłogi wytrzymałej, praktycznej i ładnej, rozwija się szeroki wachlarz możliwości. Od płytek, które znajdują wykorzystanie najczęściej w kuchni, poprzez panele, które przyciągają ludzi dzięki swojej cenie oraz niebanalnemu wyglądowi, aż do podłóg drewnianych, które choć wymagają niemałego wkładu finansowego, przy odpowiednim traktowaniu służyć będą latami.

Jeśli cena nie gra dla Ciebie aż tak dużej roli, jeśli zależy Ci na jakości i jeśli chcesz, aby w Twoim domu zagościł dobry nastrój charakteryzujący się prawdziwym domowym ciepłem, wybór jest prosty – wybierz drzewo, wybierz materiał drewniany.

Wybór drewna podłogowego

Wybierasz drewno? Znakomicie - nic nie zastąpi bowiem naturalnej, miłej w dotyku i wytrzymałej drewnianej podłogi. Sprawa jednak nie kończy się w tej chwili, bowiem podłogi drewniane dzielą się na wiele rodzajów, a stojąc przed wyborem jednego z nich, należy dokonać wnikliwej analizy interesującego Cię produktu.

Zanim wybierzesz rodzaj drewna przeznaczonego na podłogę w Twoim domu, musisz zdecydować o gatunku, jak i klasie interesującego Cię drewna.

O co chodzi?

Otóż to właśnie gatunek jak i klasa materiału decyduje o tym, jakiej jakości będzie podłoga, o tym jak będzie wyglądać i jak będzie wytrzymała. Liczy się wszystko - od wzorzystości, która wynika z barwy, poprzez układ słojów, aż do struktury ów słojów.

Na co zatem zwracać uwagę?

Otóż zanim wybierzesz podłogę, zastanów się jakie będzie jej przeznaczenie, a nie tylko czy podoba Ci się bardziej lub mniej od innej. Ma to znaczenie, bowiem w zależności od tego co będzie działo się w danym pomieszczeniu, jak bardzo intensywnie będzie ono użytkowane i przez kogo, niezbędne jest dobranie podłogi o odpowiedniej wytrzymałości.

Chyba nie chcesz, aby w pokoju dziecięcym ,w którym jak wiadomo nie brakuje nadzwyczajnych pomysłów do zabawy, narażona na nieustanną eksploatację podłoga została zniszczona w przeciągu chwili? Dbając o swoje finanse a przede wszystkim dobro domowników, nie możesz oszczędzać - lepiej wydać raz a dobrze.

Jaki masz wybór?

W pomieszczeniach takich jak na przykład sypialnia, które z reguły nie są narażone na nieodpowiednią i nadmierną eksploatację, nadaje się wiele rodzajów drewna, zarówno te twarde: buk, klon, jawor czy gatunki egzotyczne, jak i miękkie: brzoza, świerk, sosna. Natomiast w pomieszczeniach znacznie intensywniej użytkowanych, tak jak wspomniany pokój dziecięcy, korytarz, salon bądź kuchnia, warto jest zastosować twardsze, bardziej odporne na ścieranie gatunki drewna, dodatkowo uodparniając podłogę poprzez specjalistyczne woski czy lakiery.

Rodzaj podłogi

Skoro wiesz już, że podłoga będzie drewniana, wybrałeś już rodzaj drewna, to pozostał przed Tobą jeszcze jeden aspekt – typ, a raczej technologia wykonywania podłogi. Możesz wybierać na przykład pomiędzy parkietem gotowym bądź wymagającym obróbki, deską barlinecką, czy mozaikami – możliwości jest wiele.

Obecnie jednak dużą popularnością, nadal cieszy się parkiet, który jednak od momentu tak ogromnej popularności jaką miał kilka, a nawet kilkanaście lat temu przeszedł wiele metamorfoz, dzięki czemu jego wybór nie jest aż taki prosty i należy go gruntownie przemyśleć.

Jeśli parkiet to właśnie ten rodzaj podłogi jaki Cię interesuje, musisz poznać jego najważniejsze rodzaje – to powinno pomóc Ci w ostatecznym wyborze.

Parkiet tradycyjny

Tradycyjny parkiet to nic innego jak zestaw tak zwanych deszczułek, przeciętnemu Kowalskiemu znany po prostu jako zestaw drewnianych klepek, wyposażonych w tak zwane pióra, czyli charakterystyczne wypustki dzięki którym poszczególne klepki łączy się ze sobą.

Najważniejsze cechy tradycyjnego parkietu, na które warto zwrócić uwagę to oczywiście jego bardzo dobra izolacyjność cieplna jak i akustyczna, a także – co chyba najważniejsze, uniwersalność w kwestii zastosowania. Właściwie nie istnieje podłoże, n jakim nie można by ułożyć parkietu – nadaje się na wiele powierzchni, komponując z niego przeróżne wzory, mogąc odnawiać go wiele razy (dzięki odpowiedniej grubości warstw).

Mozaika parkietowa

Mozaika parkietowa składa się z drewnianych elementów, które łączone są ze sobą w tak zwane tafle. Tafle parkietu przyklejone są do specjalnych płyt, które to dopiero w takiej formie umieszcza się na wcześniej przygotowanym podłożu.

Do najbardziej popularnych rodzajów mozaiki należy opcja, kiedy to tafle składają się z naprzemiennie ułożonych kawałków tego samego drewna. Możliwe jest również utworzenie mozaiki z różnymi wzorami – wszystko zależy od potrzeb klienta. Tego rodzaju rozwiązania wykonywane są jednak zwykle na specjalne zamówienia.

Parkiet lamelowy

To rodzaj parkietu wykonany tylko i wyłącznie z litego drewna, który do podłoża mocowany jest za pomocą kleju.

Parkiet gotowy

Ostatnio coraz bardziej popularny, bowiem nie trzeba go lakierować, czyścić, przygotowywać – dostajemy gotowe „klepki” do ułożenia na podłożu. Parkiet gotowy dzieli się na dwa rodzaje – dwuwarstwowy i trójwarstwowy.

Parkiet dwuwarstwowy jest wymiarami bardzo bliski parkietowi tradycyjnemu, ale jak sama nazwa wskazuje, jego konstrukcja jest dwuwarstwowa i różni się tym, że jest już polakierowany. Warstwa wierzchnia połączona z warstwą stabilizującą tworzą jedną całość, łącząc je między sobą jak parkiet tradycyjny, na tak zwane pióro, nie musząc ich już cyklinować ani wykańczać.

Natomiast parkiet trójwarstwowy, jak sama nazwa wskazuje ma konstrukcje trójwarstwową, obejmującą warstwę wierzchnią i stabilizacyjną tak jak w przypadku parkietu dwuwarstwowego, ale dodatkowo także warstwę dekoracyjną. Elementy parkietu trójwarstwowego są kilkakrotnie lakierowane, a poszczególne warstwy lakieru specjalnie utwardzane promieniami ultrafioletowymi.

Parkiet ten przypomina klepki ułożone w różne wzory, ale do najbardziej popularnych należą wzory okrętowe czyli trzy elementy o różnej długości, które położone są względem siebie nieregularnie, sprawiając wrażenie posiadania podłogi takiej jaką widuje się na jachtach żaglowych.

Tego typu parkiet często nazywany jest po prostu deskami parkietowymi, a wszystko przez to, że jeśli warstwa dekoracyjna nie posiada żadnych widocznych podziałów, parkiet wygląda jak pięknie ułożone deski.

Do wyboru do koloru

W Polsce dostępność parkietów jest coraz większa – choć do najbardziej popularnych należą parkietu z drewna jesionu i jawora, bukowego bądź dębowego, to nie brakuje również gatunków mniej popularnych takich jak chociażby wiąz, dąb czerwony, czereśnia czy akacja bądź gatunków typowo egzotycznych - badi, kempas, merbau, teak, ipe, doussie, curupayra, mutenye, jatoba czy sucupira .


Newsletter