Jak dobrze wybrać i zamontować drzwi?

Wybór i montaż drzwi wydaje się jedną z prostszych rzeczy w czasie remontu mieszkania. Jednak jak donosi portalbudowlany.pl, zwykle popełniamy przy tych czynnościach kilka podstawowych błędów. Proponuję przejrzenie listy błędów oraz porad jak ich uniknąć.

Pierwszym z błędów jest wybór nieodpowiednich drzwi ze względu na wilgotność pomieszczenia, w którym je montujemy. Drzwi wewnętrzne montujemy zawsze w temperaturach dodatnich powyżej 10 stopni Celsjusza i przy wilgotności nie przekraczającej 70 proc. Takie warunki panują zwykle w naszych mieszkaniach, jednak warto to sprawdzić, aby cieszyć się pięknymi drzwiami przez wiele lat. Nieodpowiednio dopasowane, ze zbyt delikatnego drewna mogą się wypaczyć i stracić blask z wiekiem.

Kolejny błąd, dosyć podstawowy, to decyzja, w którą stronę drzwi będą się otwierać. Mamy do wyboru prawoskrzydłowe i lewoskrzydłowe. Nazwy pochodzą od strony umiejscowienia zawiasów. Ogranicza nas tutaj wizja architekta projektującego dom, jeśli zaś wymieniamy drzwi w już gotowym pomieszczeniu- musimy zwrócić na to uwagę.

Najważniejsze przy wyborze drzwi jest ich funkcjonalność. Jeśli pomieszczenie jest duże- mamy dowolność w doborze. Jeśli jednak pokój jest niewielkich rozmiarów, możemy przemyśleć sposób otwierania drzwi. Wiele miejsca zaoszczędzimy, zamieniając drzwi otwierane w stronę pomieszczenia na przesuwne.

Remontując mieszkanie, należy pamiętać o kolejności prowadzenia prac. Dopiero, gdy zakończymy najbardziej brudzące prace, możemy zabrać się za montaż drzwi. Tak samo postępujemy przy malowaniu, odświeżaniu pokoju. Wtedy najlepiej wyciągnąć je z zawiasów i ustawić w bezpiecznym miejscu. Jeśli to nie będzie możliwe, warto okleić je taśmą malarską i folią.

Kiedy nowe drzwi już zamontujemy, należy je od czasu do czasu myć i pielęgnować, aby długo zachowały piękny wygląd. Przy tym warto zorientować się wśród delikatnych środków chemicznych, aby wybrany nie zniszczył nam drzwi. Najlepsze są te w postaci mleczka, z pielęgnującymi woskami, bez drobinek ścierających. Jeśli zaś chcemy myc drzwi woda z płynem, nie możemy przesadzić z jej ilością. Woda wsiąka w głąb drewna i skutecznie je niszczy.

Dzięki tym kilku przestrogom i poradom, nasze drzwi- element mieszkania widoczny na pierwszy rzut oka- będą zawsze piękne i nie tylko funkcjonalne, ale też reprezentacyjne.


Newsletter