Jak wymienić drzwi wejściowe?

Mimo że wydawać by się mogło, iż wymiana drzwi wejściowych jest znacznie mniej kłopotliwa niż montaż drzwi od podstaw, jest to mylne przeświadczenie – szczególnie jeśli wymiana drzwi wiąże się również ze zmianą ościeżnicy. W takim przypadku wszystko trzeba robić od początku, a do tego dochodzi jeszcze zdemontowanie starych drzwi i pozbycie się niepotrzebnej ościeżnicy.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim jeśli zdecydowałeś się na samodzielny montaż drzwi, jesteś bardzo odważny, ponieważ nie jest to zadanie proste – wymaga precyzji i dużego nakładu pracy. Pierwszym zadaniem jest usunięcie starych ościeżnic – co w przypadku metalowych ram może okazać się bardzo czasochłonne. Jeśli więc chcesz oszczędzić sobie trochę pracy, możesz albo kupić drzwi dopasowane do starych ościeżnic, albo założyć na nie specjalną nakładkę ościeżnicową – pamiętaj jednak, że w takim wypadku otwór drzwiowy trochę się zmniejszy.

wymiana drzwi 

Często jednak bywa tak, że wymiana ościeżnic jest niezbędnym elementem montażu, dlatego warto dobrze się do tego przygotować. Trzeba przede wszystkim sprawdzić konstrukcję ściany – może to mieć znaczenie podczas osadzania ościeżnic (źle osadzone mogą być nie tylko łatwym łupem dla włamywacza, ale też mogą być nieszczelne). Żeby ościeżnice dobrze się osadziły, podczas montażu należy zostawić około 1-2 cm odstępu między nimi a ścianą (z każdej strony). Kolejnym krokiem jest zaklinowanie jej przy każdym narożu i dokładnie dopasować w pionie oraz poziomie. Dopiero w tak przygotowanej ościeżnicy można wiercić otwory i na stałe mocować do ściany. Pozostałą przestrzeń zaś trzeba wypełnić specjalną pianką lub ewentualnie materiałem termoizolacyjnym. Samo skrzydło montuje się na końcu, a żeby klucz w zamku przekręcał się bez oporu, należy odpowiednio wyregulować zawiasy.

Klucz do sukcesu

Źle zamontowana ościeżnica może być przyczyną niedomykania się drzwi, samoczynnego się ich otwierania lub zatrzaskiwania. Do montażu drzwi niezbędna jest więc dokładność warsztatu i cierpliwość, może się bowiem okazać, że osadzenie się drzwi wejściowych (np. w przypadku bloków zbudowanych z betonowych bloków) będzie trwało nawet 2 dni.


Newsletter