Kategorie bram

Wybierając bramę, warto znać wszystkie jej odmiany. Można je podzielić na kilka kategorii. Pierwszą z nich jest podział ze względu na przeznaczenie. Tutaj mamy bramy garażowe i przemysłowe. Pierwsze są stosowane w garażach wolnostojących lub wpasowanych w bryłę budynku. Pełnia one funkcje wrót do pomieszczenia, gdzie przechowujemy najczęściej samochód. Są niewielkich wymiarów, ale to co najbardziej je wyróżnia to częstotliwość otwierania i zamykania. Dopuszczalna to 20 razy na dobę, przy zwiększeniu tych parametrów, należy stosować bramy przemysłowe. Ten rodzaj stosowany jest w miejscach, gdzie otwieranie następuje częściej niż raz na godzinę. Wykonane są z bardziej wytrzymałych materiałów, dlatego mogą pracować dłużej. Wykorzystywane są w kompleksach magazynowych z dużymi otworami przejazdowymi, myjniach, halach przemysłowych, warsztatach, salonach sprzedaży, wjazdach do garaży wielostanowiskowych. Do tego rodzaju bram należą także kraty zwijane, montowane w miejscach gdzie potrzebna jest odpowiednia wentylacja.

Kolejnym kryterium podziału jest to, w jaki sposób bramy są otwierane.: do góry czy w bok. Bramy otwierane do góry to:

bramy rolowane- składają się z listewek, które chowają się do kasety, przymocowanej do nadproża

bramy segmentowe górne- są to połączone zawiasami poziome segmenty, które mogą chować się poziomo, pod sufitem lub pionowo za nadprożem

bramy uchylne- jest to brama chowająca swoje skrzydło w całości pod sufitem, wykonane jest z blachy, drewna, PCV lub izolowanego panelu

bramy teleskopowe- segmenty teleskopowe zachodzą na siebie podczas otwierania

bramy szybkobieżne- o zwiększonej szybkości podnoszenia i opuszczania

Bramy otwierane w bok:

bramy harmonijkowe- segmenty pionowe, które rozsuwają się na boki i układają w harmonijkę

bramy przesuwne- blat z blachy, drewna lub panelu, przesuwany poziomo na prowadnicach po dachem i w podłodze

bramy rozwierane dwuskrzydłowe- podobne do otwierania drzwi, przez rozsuwanie skrzydeł

Bramy garażowe sterowane elektrycznie możemy także podzielić ze względu na sposób sterowania. Mamy tu do czynienia z czujnikami, fotokomórką, otwieraniem linką, pilotem lub za pomocą radaru lub pętli magnetycznej.

Rodzajów bram jest na tyle dużo, że należy dokładnie przemyśleć czego oczekujemy i do jakich zastosowań jest używane pomieszczenie, zamykane bramą, aby wybrać tą odpowiednią.


Newsletter