Komfortowe bramy garażowe

Bramy garażowe to widoczny akcent domu. Powinna być nie tylko funkcjonalna, ale także dobrze dobrana do elewacji budynku. Dlatego należy uzgadniać jej wybór z architektem na etapie projektu.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli bram garażowych, które można dostosować do wszystkich budynków: segmentowe, uchylne, roletowe i rozwierne. Przy dopasowywaniu bramy należy zwrócić uwagę, oprócz wyglądu, na kilka elementów: wygodę obsługi, trwałość konstrukcji, bezpieczeństwo. Wiodącym trendem jest wybieranie bramy garażowej pasującej do stolarki okiennej i drzwiowej. Coraz częściej w katalogach producentów można znaleźć całe zestawienia kolorystyczne w jednym stylu.

Architektura domu, wielkość garażu, wysokość podjazdu to czynniki bardzo indywidualne a decydujące o wyborze bramy garażowej. Bramy uchylne i rozwierne oszczędzają miejsce w środku pomieszczenia, jednak potrzebne jest miejsce na zewnątrz, dla swobodnego otwierania się i zamykania skrzydeł. Dlatego nie mogą być stosowane we wszystkich przypadkach. Jeśli nie mamy wiele miejsca z przodu garażu, warto wybrać bramę roletową lub segmentową. Płaszcze tych rodzajów bram chowają się pod sufitem, dlatego oszczędzają miejsce w środku i na zewnątrz. Czasami przy bardzo niskich garażach, takie bramy nie są możliwe do zamontowania, jednak są to rzadkie przypadki.

Bardzo ważne jest kupowanie bramy wraz z całym mechanizmem u jednego producenta. Nawet takie same oznaczenia, ale u innego producenta nie gwarantują dopasowania. Tylko bramy garażowe kupione w pakiecie dają gwarancję bezawaryjności i niezawodności. Co ciekawe, dzisiejsze bramy garażowe mogą być otwierane nie tylko pilotem, ale nawet sygnałem z telefonu komórkowego.


Newsletter