Lofty aranżowane na mieszkania

Kto z nas nie marzy o dużym, przestronnym mieszkaniu, które można urządzić zgodnie ze swoimi oczekiwaniami? Chyba trudno byłoby znaleźć takiego śmiałka. Podążając więc za marzeniami, warto skupić swoją uwagę na loftach, które oferują niebywałe możliwości aranżacyjne.

Krótka historia loftów

Moda na lofty zaczęła się w latach 30. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych, jednak prawdziwą furorę te niezwykłe przestrzenie zdobyły dopiero 40 lat później – kiedy to Andy Warhol wprowadził się do jednego z nich...

Początkowo lofty zachwyciły artystów, którzy dobrze czuli się w postindustrialnych przestrzeniach, służących im zarówno jako mieszkania, jak i pracownie. Z czasem do loftów przekonały się również osoby zajmujące wysokie stanowiska w różnego rodzaju branżach, a także celebryci – utrzymanie tak wielkiego pomieszczenia było bowiem bardzo kosztowne. Dzisiaj lofty nadal uważane są za pomieszczenia prestiżowe i nowoczesne – co więcej, cieszą się one coraz większą popularnością.

Charakterystyka

Warto podkreślić, że decydując się na zakupienie loftu i zaaranżowanie go od podstaw na wymarzoną przestrzeń mieszkalną, jest nie lada wyzwaniem. Podstawowym problemem (oprócz niezbędnego i nieprzyzwoicie dużego nakładu finansowego) jest stworzenie przestrzeni doskonałej zarówno pod względem designu, jak i funkcjonalności.

Każda pofabryczna przestrzeń charakteryzuje się:

  • wielką przestrzenią (nieprzedzieloną żadnymi ścianami),
  • dużymi oknami (często sięgającymi podłogi)
  • oraz surowymi wykończeniami (mowa m.in. o ceglanych lub betonowych ścianach i zewnętrznych pozostałościach po różnych instalacjach czy wystających rurach).
aranżacja loftów

Nowoczesne aranżacje

Lofty, mimo że znajdują się w pofabrycznych wnętrzach, w większości przypadków stanowią przykład nowoczesnych aranżacji wnętrz. Ich ostateczny wyraz jest uzależniony od wizji projektanta, a także oczekiwań przyszłych mieszkańców. W większości przypadków zachowana zostaje jednak stylistyka industrialna, która uwidacznia się w surowych wykończeniach ścian (betony, cegły, tynki strukturalne) oraz w minimalizmie panującym w poszczególnych częściach przestrzeni.

W Polsce pierwszymi pofabrycznymi budynkami, które zostały przearażnowane na lofty, były zabudowania XIX-wiecznej fabryki Karola Scheiblera w Łodzi.

zobacz tez: Architekci wnętrz- Łódź 


Newsletter