Miejsce na rower w mieszkaniu

Wiele osób rezygnuje z kupna roweru ze względu na brak miejsca na jego przechowywanie. A przecież niekoniecznie trzeba posiadać piwnicę czy garaż, żeby tam go chować. Rower można trzymać nawet w małym mieszkaniu, gdzie odpowiednio „zainstalowany” nie będzie ani zawadzał, ani zabierał miejsca – co więcej może wyglądać bardzo efektownie.

rower 

Jak przygotować miejsce dla roweru?

Sposobów na przechowywanie roweru w mieszkaniu jest kilka. Z góry warto jednak wyeliminować balkon, ponieważ wystawienie przez dłuższy czas roweru na działanie warunków atmosferycznych, może doprowadzić do jego zniszczenia (nawet, jeśli jest zakryty pokrowcem).

Warto jednak:

  • zagospodarować osobne miejsce na rowery, np. za zasłonami,
  • zamontować w ścianie hak, na którym można zawiesić rower albo w pozycji pionowej, albo poziomej (w zależności od ilości miejsca),
  • zamontować sufitowy uchwyt do roweru, za pomocą którego można podciągnąć rower pod sufit.

Istnieje więc kilka rozwiązań dla problemu przechowywania roweru w domu. Ostateczny wybór zależy od ilości miejsca oraz ilości rowerów.

Montaż

Zamontowanie uchwytu dla roweru nie jest trudne i można to zrobić samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać, że rower zajmuje dużą przestrzeń, dlatego przed rozpoczęciem montażu trzeba wszystko dokładnie zaplanować – wybrać pozycję, w jakiej rower będzie zawieszony, a także rodzaj uchwytu.

Największą popularnością cieszą się uchwyty służące do podwieszania roweru pod sufitem. Wystarczy je na nich „zaczepić”, a następnie podciągnąć – nie trzeba używać do tego większej siły. Takie uchwyty idealnie sprawdzają się w wysokich pomieszczeniach.

Z kolei najprostszym sposobem jest zamontowane na ścianie haka, na którym zostanie zaczepiony rower. Haki rowerowe nie są drogie i można je kupić np. w marketach budowlanych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na ich stabilność (szczególnie, jeśli na danym haku będą wisiały co najmniej dwa rowery). Zdecydowanie wyższej jakości sprzęt można znaleźć w sklepach ze sprzętem rowerowych, gdzie można też uzyskać wiele wartościowych porad.

Popularne rozwiązanie

Coraz częściej można spotkać się z tym, że ludzie przechowują rowery w mieszkaniach. Niektórzy używają haków, inni uchwytów. Niektórzy traktują to jako praktyczne rozwiązanie problemu, a inni jako ciekawe rozwiązanie aranżacyjne. Nie można jednak zaprzeczyć, że wszyscy są zadowoleni z podjęcia decyzji o przechowywaniu rowerów w mieszkaniu, ponieważ dzięki temu rowery są bezpieczne, a nie zajmują dużo miejsca.


Newsletter