Mieszkanie dwupoziomowe: jakie schody wybrać?

Wybór odpowiedniego rodzaju schodów, zwłaszcza do mieszkania dwupoziomowego, to inwestycja w bezpieczeństwo, wygodę, ale również estetykę. Zajmują one często dużo miejsca, dlatego ich dopasowanie powinno być jak najbardziej optymalnym i przemyślanym rozwiązaniem.

schody mieszkanie dwupoziomowe

Na co zwrócić uwagę przy wyborze schodów?

Żeby zapewnić najwyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa schodów w mieszkaniu dwupoziomowym, należy zwrócić uwagę na:

  • wysokość stopni;
  • głębokość stopni;
  • szerokość biegów schodowych;
  • pokrycie materiałem antypoślizgowym;
  • stabilną balustradę.

Coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne, szklane balustrady, które poprawiają poziom wygody przy korzystaniu ze schodów, a dodatkowo sprawiają, że wnętrze staje się jaśniejsze i bardziej przestronne.

Dlaczego najlepiej postawić na schody gotowe?

Wykonywane na indywidualne zamówienie schody gotowe cieszą się największą popularnością. Ich największymi zaletami są: szeroka oferta, szybki montaż, oraz bogaty wybór kształtów. Schody te mają najczęściej modułową konstrukcję, która może być kręta, spiralna, ale też zabiegowa lub prosta. Wszystko zależy od tego, jaki projekt najbardziej przypadnie nam do gustu.

Żelbetonowe, metalowe, a może drewniane?

Wybór materiału, z jakiego mają być wykonane schody, łączy się z możliwościami finansowymi i technicznymi, wystrojem wnętrza oraz preferencjami klienta. Schody żelbetonowe pojawiają się we większości nowo wystawianych budynków, gdyż przede wszystkim są tanie. Zabierają one jednak sporo miejsca. Jeśli poszukujemy alternatywnych, ale jednocześnie droższych rozwiązań, to zdecydujmy się na schody drewniane lub metalowe o oryginalnych kształtach, najczęściej wykonywane na indywidualne zamówienie inwestora.
Efekt wizualny nie powinien odgrywać kluczowej roli przy doborze schodów do mieszkania dwupiętrowego. Z racji, że spełniają one głównie funkcję komunikacyjną, to warto zadbać o ich bezpieczeństwo oraz wygodę zwłaszcza, jeśli często będą z nich korzystać dzieci lub osoby starsze. 


Newsletter