Okna – drewniane czy plastiki?

Okazuje się, że wymiana okien podczas remontu to niemałe wyzwanie. I nie chodzi tu wyłącznie o sam montaż, który wiąże się z toną pyłu w domu i wielkim rozgardiaszem. Mowa przede wszystkim o decyzjach związanych z wyborem modelu okna o takich parametrach, które będą najlepiej odpowiadały naszym potrzebom.

Wymienia się 2 podstawowe materiały, z jakich wykonywane są okna – drewno i plastik. Okna drewniane uważane są za bardziej ekskluzywne ze względu na trwałość, ekologiczność oraz dość wysoką cenę. Okna plastikowe są jednak wybierane przez większość konsumentów, ponieważ są niezwykle szczelne, a przede wszystkim tańsze niż okna drewniane.

 

Okna plastikowe

Charakterystyczną cechą okien plastikowych jest przede wszystkim to, że są niebywale szczelne. Nie zawsze jest to jednak zaletą, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na system wentylacji w pomieszczeniu. Mowa przede wszystkim o ciągu kominowym, a także wilgotności powietrza (na szybach mogą pojawić się ślady skraplającej się pary wodnej). Żeby temu zapobiec, okna plastikowe powinny posiadać nawiewniki, które zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza wewnątrz mieszkania (za sprawą nawiewników okna tracą jednak swoją oryginalną szczelność...). Jeśli chodzi o wytrzymałość ram okiennych, to wytrzymują około 40 lat – mogą jednak wcześniej ulec wypaczeniu (odkształcają się bowiem pod wpływem ciepła), mimo że z założenia są bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych, owadów oraz grzybów. Okna plastikowe są też zdecydowanie wygodniejsze niż okna drewniane, ponieważ właściwie nie wymagają konserwacji.

Okna drewniane

Główną cechą, jaką określa się zwykle okna drewniane jest ich duża funkcjonalność. Mowa tu między innymi o tym, że okna drewniane są naturalnym regulatorem wilgoci w pomieszczeniu – kiedy trzeba np. pochłaniają jej nadmiar, a w innych okolicznościach oddają ją do wewnątrz. Ciepło przewodzą tylko w niewielkim stopniu, dzięki czemu zimne powietrze nie przenika do mieszkania, natomiast ciepłe powietrze go nie opuszcza. Ponadto są wykonane z ekologicznego materiału, dzięki czemu w razie pożaru nie wydzielają do atmosfery szkodliwych substancji chemicznych. Drewniane ramy okienne są również niezwykle trwałe – nie ma mowy o ewentualnym wypaczeniu czy zniszczeniu. Wymagają jednak regularnej konserwacji – 1 bądź nawet 2 razy w roku. Co kilka lat trzeba je też szlifować i jeszcze raz malować.

Czym kierować się podczas wyboru?

Jak widać, wybór okien jest sprawą dość trudną. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto więc dokładniej przyjrzeć się wszystkim zaletom oraz wadom zarówno okien drewnianych, jak i plastikowych. Wprawdzie cena przemawia bardziej za tymi drugimi, jednak ich jakość wykonania oraz trwałość może pozostawiać wiele do życzenia, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę sprawę wilgotności. Okna drewniane z kolei są droższe i wymagają regularnej konserwacji, są za to wykonane z naturalnych materiałów, co zdecydowanie podnosi ich wartość.


Newsletter