Panele czy parkiet- co wybrać?

Podłoga jest najrzadziej wymienianym elementem wyposażenia mieszkania, dlatego warto zastanowić się nad wyborem najlepszej. Panele i parkiety są najpopularniejszymi podłogami. Ponadto możemy wybrać płytki, ale nie nadają się one do wszystkich pomieszczeń lub wykładzinę, jednak ta lubi się szybko niszczyć i wygląda nieładnie. Poza swoja trwałością panele i parkiety mają piękny wygląd. Drewno czy imitacja drewna wygląda w każdym pomieszczeniu bardzo korzystnie.

Panele podłogowe są znacznie tańsze niż parkiet, a także bardzo wytrzymałe i odporne na zarysowania, dzięki specjalnemu laminatowi. Kolejną zaletą jest to, że montaż paneli jest bardzo prosty. Dzięki zastosowaniu specjalnych zatrzasków, które zapewniają ścisłe przyleganie do siebie kolejnych elementów, każdy będzie w stanie prawidłowo je zamontować. Ponadto panele bardzo dobrze imitują drewno, a wybór odcieni i wzorów jest bardzo duży. Coraz częściej wybierane są także wzory imitujące kamień i ceramikę. Wadą paneli jest odgłos przy chodzeniu po nich. Producenci jednak stosują warstwy wyciszające, które niwelują hałas. Minusem także jest to, ze jako tworzywo sztuczne, przyciagają one bardzo kurz. Przy zakupie paneli, musimy zwrócić uwagę na ich klasę ścieralności.

Parkiety to dużo większy wydatek. Jednak przetrzymają nawet kilkadziesiąt lat użytkowania. Co jakiś czas można go poddać cyklinowaniu, co przywróci świeży wygląd. Parkiet zrobiony jest z prawdziwego drewna, które jest twarde i odporne na ścieranie. To jaki wzór ułożymy na podłodze, zależy od naszej wyobraźni, choć można też kupić gotowe mozaiki. Montaż parkietów jednak nie jest już taki prosty jak paneli. Parkiet należy przykleić do podłoża i polakierować. Fachowość wykonania tych kroków ma ogromny wpływ na efekt końcowy.

Wybór podłogi może być trudny. Panele są łatwe w montażu i stosunkowo tanie, za to parkiet jest dużo trwalszy, ale należy się przygotować na większy wydatek. Wszystko zależy od naszego gustu, finansów i preferencji.


Newsletter