Pielęgnacja laminowanych paneli podłogowych

Panele podłogowe wyglądają bardzo atrakcyjnie w domowych wnętrzach. Żeby jednak na długo zachowały swój pierwotny stan, należy dbać o nie w odpowiedni sposób. Jak powinniśmy pielęgnować panele podłogowe, żeby dłużej cieszyć się ich ładnym wyglądem? 

Przygotowanie paneli

panele podłogowe 

Decydując się na zakup paneli podłogowych, musimy przede wszystkim pamiętać, że panele nie lubią wody, ponieważ zbyt intensywne z nią obcowanie może skończyć się dla nich tragicznie. Z tego właśnie względu pielęgnacja paneli podłogowych jest bardzo specyficzna – zamiast mokrego mopa lub ścierki, powinniśmy ograniczyć się do lekko wilgotnych szmatek. Musimy przy tym pamiętać, że zanim użyjemy wspomnianych szmatek, panele należy do tego zabiegu odpowiednio przygotować. Na początek trzeba dokładnie je pozamiatać – nie należy pomijać miejsc pod szafami, krzesłami bądź stolikiem, może się bowiem okazać, że tuż po zamiataniu, zebrany w takich trudno dostępnych miejscach kurz wydostanie się na zewnątrz i osiądzie np. na środku pokoju. Zamiast miotły do sprzątania możemy użyć odkurzacza, musimy jednak pamiętać, żeby wybrać do tego odpowiednią końcówkę (musi być zakończona włosiem, każda inna może porysować odkurzaną powierzchnię…).

Przygotowując panele podłogowe do mycia, trzeba być bardzo dokładnym, ponieważ jeśli pozostawimy np. drobiny piasku, to kiedy będziemy starali się przetrzeć szmatką daną powierzchnię, może się okazać, że bezwiednie ją porysujemy, a co za tym idzie – zniszczymy.

Mycie

Do mycia możemy zabrać się dopiero wtedy, gdy wcześniej w odpowiedni sposób przygotujemy naszą powierzchnię. Mycie zaczynamy od nawilżenia szmatek (ewentualnie mopa, którego trzeba bardzo dokładnie wykręcić). W tym celu przygotowujemy roztwór składający się z wody i zakupionego w sklepie specyfiku przeznaczonego specjalnie do pielęgnacji paneli podłogowych. Możemy też samodzielnie przygotować taki środek – najczęściej składa się on z wody, octu i szarego mydła zmieszanych w odpowiednich proporcjach (pamiętajmy, iż mimo będzie on zdecydowanie zdrowszy dla środowiska, to jednak nie będzie pachniał zbyt atrakcyjnie…).

Efekt

Laminowane panele podłogowe mogą być ozdobą mieszkania przez długie lata, trzeba tylko odpowiednio o nie dbać. Dzięki prawidłowej i systematycznej pielęgnacji panele mogą naprawdę długo cieszyć oko swojego właściciela.


Newsletter