Prawidłowe zabezpieczanie drewna

Drewno jest pięknym i szlachetnym materiałem, który często gości w naszym domu w postaci mebli, parkietów, schodów czy ram okiennych. Chcąc długo cieszyć się jego świeżym wyglądem, warto zapoznać się z kilkoma poradami, jak prawidłowo je zabezpieczyć.

Podstawową zasadą jest dobór odpowiedniego preparatu. Powinien być dostosowany do rodzaju powierzchni i naszych potrzeb. Meble ogrodowe, płoty, zadaszenia nad tarasami, schody drewniane czy okna to elementy bardzo narażone na działanie czynników atmosferycznych, tam proponujemy zastosowanie trwałej lakierobejcy. Jeśli zaś wykonane są z drewna egzotycznego, wystarczy olej do drewna. Każdy producent opisuje na opakowaniu dokładne zastosowanie środka, dlatego wybór konkretnego nie powinien sprawić trudności. Należy jednak wystrzegać się preparatów uniwersalnych- mogą nie sprawdzić się na każdej nawierzchni.

Czasami preparat do zabezpieczenia drewna, szczególnie na zewnątrz, nie wystarcza. Wtedy trzeba sięgnąć po grunt i odpowiednio przygotować drewno przed lakierowaniem. Zabezpiecza on przed pleśnią, grzybami czy owadami, czego nie robią niektóre środki impregnujące.

Skuteczność impregnacji zależy od tego, jak głęboko preparat wniknie w drewno. Dlatego należy je malować zawsze suche. Lepiej odczekać kilka dni, aż przeschnie niż powtarzać czynność zabezpieczania w przyszłym roku.

Jeśli zależy nam na uzyskaniu konkretnego koloru elementów takich jak meble, schody czy okna, musimy zwrócić uwagę na to, jakim drewnem dysponujemy. Przykładowe efekty, nadrukowane na opakowaniach środków impregnujących, zwykle są robione na sośnie. Warto wykonać próbę przed malowaniem całości, gdzieś w niewidocznym miejscu. Choć impregnaty, lakierobejce czy oleje są bezbarwne, zawierają pigmenty koloryzujące drewno. Dlatego na odmiennych jego rodzajach, efekt może się znacznie różnić. Powinniśmy także zwrócić uwagę czy wybrany preparat posiada ochronę przed promieniowaniem UV. Nie wszystkie bezbarwne środki ją posiadają.

Prawidłowo zaimpregnowane elementy drewniane są odporne na działanie słońca, szkodników oraz zmiennych warunków atmosferycznych i pozwolą cieszyć się pięknem drewnianych powierzchni przez długi czas.


Newsletter