Renowacja drewnianych elementów domu

Po wilgoci sezonu jesienno-zimowego, wielu latach użytkowania, czy też braku odpowiedniej, regularnej konserwacji, drewniane elementy naszego domu potrzebują solidnej regeneracji. Warto znać proste sposoby na przywrócenie im świetności.

Na największe zniszczenia są narażone drewniane ramy okienne. Na oknach mogą się pojawić rysy i pęknięcia. Najlepiej usunąć je papierem ściernym lub jeśli mamy dostęp do fachowych narzędzi- szlifierką. Głębsze ubytki warto zaszpachlować. Po wyrównaniu powierzchni okna, ramę należy dokładnie odkurzyć lub przetrzeć wilgotną ściereczką. Następnie kładziemy pierwszą warstwę impregnatu. Może to być lakier lub farba. Po wyschnięciu, nakładamy drugą warstwę preparatu. Koniecznie tego samego, gdyż między dwoma różnymi mogą zachodzić reakcje chemiczne, co może prowadzić np. do łuszczenia. Okna PCV nie są narażone na takie zniszczenia, ale dużo gorzej się prezentują.

Kolejnym narażonym na zużycie drewnianym elementem domu jest podłoga. Drewniane podłogi czy parkiety po kilku latach użytkowania, zwykle nie wyglądają już tak ładnie jak na początku. Jednym ze sposobów uzyskania nowego wyglądu jest cyklinowanie. Mamy możliwość wypożyczenia narzędzia i zrobienia tego samodzielnie lub też wynajęcia fachowca do tego celu. Może to być jednak kosztowny sposób, choć na pewno jest skuteczny. Innym sposobem jest zeszlifowanie powierzchni podłogi z wykorzystaniem odpowiedniej tarczy szlifierskiej oraz papieru ściernego, tak jak to miało miejsce w przypadku ram okiennych. Jednak będzie nas to kosztowało więcej czasu. Kiedy już uporamy się z pierwsza fazą, malujemy podłogę bejcą, lakierem lub olejem.

Powyższe sposoby odświeżenia drewnianych elementów domu, możemy wykorzystać także przy blatach kuchennych (tylko jeśli są naprawdę drewniane, a nie tylko laminowane), framugach czy nawet schodach.

Zobacz też:
Renowacja dachu 


Newsletter