Rodzaje paneli podłogowych

Remontujesz mieszkanie i zastanawiasz się nad wykończeniami? W przypadku podłogi najpraktyczniejszym rozwiązaniem są panele.

Istnieje wiele rodzajów paneli podłogowych, a wśród nich wyróżnia się 4 podstawowe typy:

  • panele drewniane,
  • panele okleinowe,
  • panele podłogowe bezklejowe
  • oraz panele klejone.

Każdy z wymienionych wyżej rodzajów czymś się wyróżnia. Wśród klientów największą popularnością cieszą się panele drewniane, ponieważ ich producenci oferują bardzo szeroki wybór kolorów i wzorów. Panele okleinowe są wyposażone w dodatkową warstwę ochronną – chodzi o lakier, którym pokryta jest powierzchnia paneli. Dzięki temu te są zdecydowanie bardziej wytrzymałe i odporne na ścieranie. Panele bezklejowe z kolei układa się w najprostszy z możliwych sposobów (jak sama nazwa wskazuje – podczas montażu nie trzeba używać kleju), co znacznie skraca czas montażu. Panele klejone są bardzo podobne do tych bezklejowych, jednak ze względu na to, że podczas ich układania używa się kleju, podłogę trudno jest później zdemontować.

Idealne do każdego wnętrza

Panele podłogowe to idealny wybór zarówno do pokoju, jak i do hallu czy kuchni. W zależności jednak od pomieszczenia, w którym mają zostać zamontowane, trzeba dokładnie zastanowić się nad ich rodzajem – w końcu panele to nie element wykończenia, który można zmienić po miesiącu czy pół, one zdobią mieszkanie przez zdecydowanie dłuższy czas (trwający zwykle kilka, a w niektórych wypadkach, nawet kilkanaście lat).

panele podłogowe

W zależności od wyboru paneli podłogowych, trzeba też pamiętać, że różni się sposób ich pielęgnacji. Bardzo praktyczne są panele drewniane, które wystarczy poddać cyklinowaniu, kiedy są już bardzo zniszczone. Choć jeśli chodzi o wytrzymałość, to podczas zakupów należy pamiętać, żeby sprawdzić klasę ścieralności wybranego modelu. Takich klas jest 5, a te z klasy 5 są najbardziej wytrzymałe.
W sklepach można kupić specjalne impregnaty do paneli podłogowych. Trzeba też pamiętać, żeby podczas mycia nie używać zbyt dużej ilości wody, ponieważ tym czego szczególnie nie lubią panele jest właśnie woda.

Trafny wybór

Panele podłogowe to wybór osób, którym zależy na wysokiej jakości, estetyce wykończenia, a także krótkim czasie montażu. Panele mogą być prawdziwą ozdobą wnętrza przez długi czas, dlatego trzeba o nie dbać i odpowiednio je pielęgnować. To w końcu wybór na lata.


Newsletter