Rodzaje schodów

Każdy, bez względu na to czy dopiero planuje budowę domu, czy jest na etapie wykończeniowym, a może zastanawia się nad jego rozbudową, prędzej czy później staje przed dylematem doboru odpowiednich schodów. Odpowiednie, znaczy nie tylko ładne, estetyczne i budzące zachwyt gości, ale przede wszystkim trwałe i wygodne. Aby dokonać odpowiedniego wyboru niezbędna jest jednak wiedza dotycząca ich rodzajów ,jak i najbardziej optymalnych zastosowań.

Jeśli właśnie teraz stoisz przed tego typu wyborem, powinny zainteresować Cię poniższe wskazówki...

Schody – jako jeden z wielu elementów nieruchomego wyposażenia wnętrza niemal każdego domu, to tylko konstrukcja umożliwiająca poruszanie się pomiędzy poszczególnymi poziomami danego budynku. Tak to wygląda z perspektywy budowlanej, ale dla ludzi mieszkających w konkretnym domu, który jest dla nich przede wszystkim ciepłem rodzinnym, schody to coś więcej – traktowane są bowiem nie tylko pod kątem praktycznym, ale również dekoracyjnym.

Między innymi, z tego właśnie powodu tak istotny jest ich odpowiedni dobór, wiedza na temat ich rodzajów oraz zastosowania adekwatnie do pomieszczenia w jakim się znajdują i intensywności eksploatacji. Przemyślenie sprawy pod każdym kątem będzie miało bardzo dobre skutki, uwidocznione w miarę mijających lat, bowiem dzięki wybraniu odpowiedniego, a więc nie tylko ładnego ale i trwałego materiału na schody, a także przemyśleniu kwestii ich praktyczności, i wygody w użytkowaniu okaże się, że będą służyły latami, wymagając jedynie regularnego odświeżania i dbałości poprzez najzwyklejsze w świecie oczyszczenie ich powierzchni.

Rodzaje schodów

Choć schody dzielą się na bardzo wiele rodzajów, to zanim dojdzie do przedstawienia każdego z nich, niezbędne jest zdobycie informacji o podstawowym ich podziale. Jeśli znawcy zajmującego się schodami i innymi elementami drewnianymi zadamy pytanie dotyczące ich podziału, z pewnością odpowie, że na rynku dostępne są dwie główne opcje – schody stałe i schody samonośne.

Co to oznacza?

Pod pojęciem schodów stałych kryje się nic innego jak schody wykonane z betonu, które zazwyczaj zostają jedynie uzbrojone w stalowe elementy, zwane najczęściej stalowymi prętami.

Tego rodzaju schody nie mają ściśle określonego kształtu, geometrii jak i wymiarów, ponieważ takie parametry określane są każdorazowo przez projektanta architektury. Również klasa i rodzaj betonu, a także wielkość jak i cały rozkład zbrojenia schodów nie charakteryzuje się stałością parametrów – tak jak w przypadku kształtów, określany jest przez specjalistę, tym razem jednak projektanta konstrukcji.

Z tego powodu, schody betonowe i wszelkie ich wymiary projektuje się już na samym początku, co oznacza, że zawarte są one w projekcie domu zanim jeszcze zacznie się jego budowa, a wszystko dlatego, że z są układem trwale związanym z budynkiem i stanowią jego niezwykle istotny element konstrukcyjny.

Choć klient nie ma wyboru co do materiału z jakiego wykonane są schody stałe – jest to bowiem beton, może wybierać w materiałach wykończeniowych. Do wyboru są między innymi przepiękne płytki, drewno bądź ozdobne kamienie.

Tymczasem pod pojęciem schodów samonośnych kryje się przede wszystkim większa swoboda na etapie budowy, ponieważ wybierając je, nie ma konieczności podejmowania decyzji o ich wymiarach, materiale czy ostatecznym wyglądzie jeszcze zanim powstanie dom, tak jak jest to w przypadku schodów betonowych, czyli stałych.

Dlaczego? Ponieważ na tego typu schody zostawiane jest jedynie miejsce na tak zwany bieg schodowy, a także konieczny w tym wypadku otwór w stropie, ponieważ tego typu schody montowane są właśnie na stropach kondygnacyjnych.

Przeciwnie do schodów betonowych, gdzie nie mamy wyboru co do materiału z jakiego zostaną wykonane, a jedynie do tego jaka będzie wykładzina wykańczająca, schody samonośne mogą występować w kilku rodzajach – na przykład jako schody ażurowe drewniane, szklane czyli ze szklanymi stopniami, a także stalowe.

Co ważne – schody samonośne wykonywane są najczęściej na zamówienie, ponieważ każdy dom różni się od siebie i niezbędne jest dokonanie wcześniejszych pomiarów. Oczywiście istnieje także możliwość zakupienia schodów samonośnych gotowych, ale one występują najczęściej w konkretnych rozmiarach, a wtedy zamiast dopasowywania schodów do otworu w stropie, strop dopasowujemy do schodów.

Dlaczego niezbędna jest aż tak szeroka wiedza na ten temat?

Wybór odpowiedniej konstrukcji schodów, a także materiału z jakiego zostaną wykonane co prawda nie jest tak istotny jak na przykład dobór dobrej jakości materiałów budowlanych, ale temat ten nie jest nieważny. To jaki rodzaj schodów wybierzesz, wpływa bowiem zarówno na kwestię wizualną, ale nie tylko – również na tę najbardziej istotna, funkcjonalną stronę dotyczącą użytkowania całego domu.

Podział schodów stałych i samonośnych

Bez względu na to jaki rodzaj schodów wybierzesz, czy będą to schody stałe, betonowe czy może samonośne drewniane, szklane czy stalowe , nie jest to ostatni wybór jakiego dokonasz – to dopiero początek.

Każdy z wymienionych schodów dzieli się na jeszcze kilka rodzajów, bardziej bądź mniej wygodnych dla codziennego użytkowania.

Podstawowe rodzaje schodów, ze względu na ich budowę a nie materiał z jakiego zostały wykonane to:

- schody jednobiegowe
- schody dwubiegowe zwykłe
- schody łamane
- schody trójbiegowe
- schody zabiegowe
- schody wachlarzowe
- schody kręcone

Schody jednobiegowe – rodzaj schodów należących do najprostszych, najłatwiejszych do wykonania, a przez to najtańszych. Nie jest to jednak dobry rodzaj dla osób, dla których pokonywanie dużej ilości schodów bez odpoczynku to niemały problem.

Schody dwubiegowe zwykłe – typ schodów najbardziej popularny ze względu na ich łatwość wykonania, cenę jak i zajmowanie stosunkowo niewielkiej ilości przestrzeni domowej.

Schody łamane – rodzaj schodów charakteryzujący się stosunkowo niewielką liczbą schodów oraz wąskim i niezbyt dużym otworem w stropie, co sprawia, że są znacznie bardziej wygodne, na przykład od schodów jednobiegowych.

Schody trójbiegowe – typ schodów niezwykle wygodnych, ponieważ charakteryzują się stosunkowo niewielką ilością schodów do przejścia „na jeden raz”, ale niestety z uwagi na to zajmują dużo miejsca.

Schody zabiegowe – rodzaj schodów charakteryzujących się bardzo małą powierzchnią, ale niestety są bardzo skomplikowane do wykonania i znacznie mniej wygodne od innych.

Schody wachlarzowe – typ schodów nadający się jedynie do bardzo dużych pomieszczeń, ponieważ mimo że są to schody niezwykle efektowne, zajmują tak dużo miejsca, że nie każdy może sobie na nie pozwolić. Są to schody niezwykle wygodne.

Schody kręcone – rodzaj schodów określany często schodami spiralnymi, zajmują bardzo mało miejsca, ale niestety nic za darmo – z uwagi na to, są to schody raczej niewygodne.

To już wszystkie podstawowe typy schodów, jakie powinieneś poznać przed podjęciem decyzji o budowie domu, remoncie bądź przebudowie. Pamiętaj, że istotne elementy to nie tylko wygląd i materiał, ale przede wszystkich użytkowość i wygoda.

Decyduj i ciesz się pięknymi, trwałymi i przede wszystkim wygodnymi schodami!


Newsletter