Rolety zewnętrzne sterowane elektrycznie vs. sterowane ręcznie

Zastanawiasz się nad zakupem rolet zewnętrznych? Musisz rozważyć bardzo ważną kwestię: jakie sterowanie wybrać. Możesz zdecydować się na sterowanie ręczne lub elektryczne – dowiedz się, który rodzaj lepiej odpowie na twoje potrzeby.

Rolety sterowane elektrycznie

Rolety zewnętrzne sterowane elektrycznie to bardzo wygodna opcja, która sprawdzi się przede wszystkim w lokalach z dużą liczbą okien. Wybierając bowiem tego rodzaju sterowanie, można unosić i opuszczać rolety bez większego wysiłku i co ważne jednocześnie.

W przypadku rolet sterowanych elektrycznie warto wspomnieć o silnikach radiowych, dzięki którym można obsługiwać roletę za pomocą pilota. Najlepszej klasy rolety są zwykle również wyposażone we włączniki zegarowe, umożliwiające sterowanie roletami o określonych godzinach, niezależnie od tego czy w danej chwili jest ktoś w domu. Niektóre włączniki posiadają również czujniki atmosferycznie, dzięki czemu można je zaprogramować tak, aby np. opuszczały się, kiedy na dworze będzie więcej niż 25 stopni Celsjusza.

Rolety sterowane elektrycznie wybierane są zwykle w domach jednorodzinnych oraz budynkach z dużą liczbą okien. Warto podkreślić, że do ich silników można dodać czujniki przeciążeniowe, które w przypadku napotkania przez roletę przeszkody natychmiast się zatrzymają. Z kolei jeśli zabraknie prądu, roleta zatrzyma się w takim położeniu, w jakim była w chwili utraty prądu.

Rolety sterowane ręcznie

Roletami zewnętrznymi można także sterować ręcznie, co wprawdzie jest mniej wygodne, jednak jeśli w domu znajdują się np. tylko cztery okna – równie praktyczne. Przykładem ręcznego sterowania może być zwijacz korbowy, który wymaga siły mechanicznej do tego, żeby podnieść lub opuścić roletę. Tego rodzaju rolety są zwykle tańsze, co jest jednym z czynników mających wpływ na ich popularność.

Które rolety wybrać?

To czy wybrać roletę wyposażoną w silnik elektryczny, czy też roletę sterowaną ręcznie zależy od kilku czynników. Po pierwsze – jeśli w twoim domu znajduje się wiele okien, powinieneś wybrać rolety sterowane elektrycznie, ponieważ dzięki nim będziesz mógł zaoszczędzić sporo czasu. Po drugie – jeśli szukasz wygodnego rozwiązania, które nie będzie wymagało podczas użytkowania zbyt wielkiego wkładu z twojej strony, to również powinieneś wybrać rolety sterowane elektrycznie. Po trzecie – jeśli zależy ci na możliwości sterowania roletami nawet podczas swojej nieobecności w domu również powinieneś zdecydować się na montaż rolet sterowanych elektrycznie. Rolety sterowane ręcznie to opcja uboższa i nieco mniej praktyczna, jednak świetnie sprawdzająca się w przypadku mieszkań w bloku.


Newsletter