Schody osią domu

W domku dwukondygnacyjnym, schody odgrywają ogromną rolę. Muszą pełnić rolę komunikacyjną pomiędzy dwoma piętrami domu, reprezentacyjną, często są także osią domu, dlatego warto przyjrzeć się projektowi od tej strony.

Kształt schodów zwykle zależy od ich usytuowania. Kiedy schody znajdują się przy ścianie, najlepszym rozwiązaniem są schody dwubiegowe lub schody zabiegowe, jeśli na środku pokoju, odpowiednie będą schody kręcone lub zabiegowe. Dowolną formę mogą mieć schody modułowe– bieg może być prosty lub w kształcie łuku, litery Z, S lub U. Łatwo się je montuje i można je dostosować do dowolnego pomieszczenia.

Klatka schodowa nie powinna stać na środku salonu, gdyż może to zaburzyć rozkład mieszkania na wyższej kondygnacji. Zwykle schody sytuuje się albo w przedpokoju, gdzie wejście na nie jest możliwe od razu po wejściu z dworu, albo jeśli projekt umiejscawia je w salonie, to zwykle w bocznej jego części pod ścianą. W zależności od tego jakie natężenie ruchu będzie na schodach, taka ich funkcja wysuwa się na pierwszy plan. Jeśli na poddaszu są sypialnie, to natężenie będzie duże, co sprawi, że schody staną się osią domu i będą pełniły głównie funkcję komunikacyjną. Trzeba będzie je odpowiednio wyeksponować i zadbać o to, aby funkcja komunikacyjna nie była zakłócona. Przy schodzeniu ze schodów nie możemy „wpadać na ścianę”, nie powinno być po drodze żadnych przeszkód. Jeśli widzimy problem w ich prawidłowym rozmieszczeniu, dobrym pomysłem będą schody kręcone. Schody kręcone zajmują niewiele miejsca, jednak nie dla każdego domownika będą odpowiednie. Chcąc wykorzystać schody tradycyjne, można użyć także stopni schodów zabiegowych. Zwiększają one funkcjonalność i oszczędzają miejsce. System ten to schody różnej szerokości, dostosowanej do ilości dostępnego miejsca, pozwalające zmienić kierunek biegu. Kierunek można zmieniać kilka razy.

Niezależnie od tego, jaki model wybierzemy, schody przede wszystkim muszą być wygodne i bezpieczne. Przyjmuje się, że optymalna liczba stopni to 17, przy czym wysokość kondygnacji nie przekracza 3 m. Bezpieczeństwo zapewni wykończenie schodów nieśliskim materiałem.


Newsletter