Szablony malarskie na ścianę – zrób to sam

Chcesz nadać wyjątkowy wyraz wnętrzu? Podkreślić charakter wybranego pomieszczenia? A może szukasz nietypowej dekoracji pokoju? Rozwiązaniem, które sprosta Twoim wymaganiom jest spersonalizowany wzór na ścianie. Nie musisz mieć jednak specjalnych zdolności, aby go wykonać. Tu liczy się przede wszystkim dokładność.

Wybór szablonu

Wybór szablonu malarskiego na ścianę nie jest sprawą trudną. Trzeba tylko wybrać jeden z dwóch rodzajów:

  1. samoprzylepny szablon jednorazowy – tego rodzaju wzorników nie da się wykorzystać kilkukrotnie, ponieważ wykonane są z tworzywa samoprzylepnego i przyklejane do ściany, aby podczas malowania się nie przesuwały.
  2. szablon wielorazowego użytku – wykonany jest z tworzywa PCV, całość należy przymocowywać do ściany za pomocą taśmy malarskiej, po odwzorowaniu obrazu, należy odkleić go od ściany, a następnie umyć, w ten sposób przygotowując go do ponownego użycia.

To, który szablon wybrać, jest zależne od Twoich potrzeb. Jeśli szukasz wzornika, który będziesz mógł wykorzystać wielokrotnie, drugi rodzaj lepiej się dla Ciebie sprawdzi, jeśli chcesz nanieść wzór tylko na jedną powierzchnię, zdecydowaną oszczędnością czasu będzie inwestycja w szablon samoprzylepny, który jest bardzo wygodny w użyciu.

Wzornictwo
Co będzie potrzebne?

Aby odwzorować szablon na ścianie, będziesz potrzebować gąbki malarskiej, przy użyciu której będziesz w stanie równomiernie rozprowadzić farbę (nie narażając się przy tym na niechciane rozmycia).

Zrób to sam!

Po pierwsze – przymocuj wzór na ścianie. Nie zapomnij dokładnie odmierzyć wszystkich odległości, żebyś później nie żałował, że wzór mógł np. znaleźć się bliżej lewej strony. Po drugie – rozpocznij malowanie. Odwzorowanie obrazka z szablonu malarskiego to nie to samo co malowanie ściany. Jeśli będziesz przeciągać pędzlem w górę i w dół po szablonie, farba może dostać się pod spód wykroju, w związku z czym kształt może zostać zaburzony. Aby uniknąć takiej sytuacji, zamiast pędzla trzeba użyć gąbki (np. gąbki do makijażu), którą trzeba zamoczyć w farbie, a następnie kolejno przykładać do ściany w ten sposób wypełniając kształt. Po trzecie – oderwij szablon. Pamiętaj, żeby zrobić to dopiero w momencie, gdy wyschnie farba.

Jeśli zależy Ci na wyjątkowej ozdobie w domu, szablony malarskie na ścianę są odpowiedzią na Twoje potrzeby. Mnogość dostępnych wzorów i łatwość ich wykonania z pewnością zachęca do tego rozwiązania.


Newsletter