Tapetowanie – kilka wskazówek

Planujesz w najbliższym czasie remont? Podjąłeś decyzję o tapetowaniu? Oto kilka wskazówek, o których powinieneś pamiętać.

Tapetowanie – kolejne etapy pracy

Jeśli pokój, którego remont planujesz, był wcześniej wytapetowany, to przed tobą dużo pracy. Nie zniechęcaj się jednak, bo efekt jest tego warty.

Po pierwsze – musisz zedrzeć stare tapety. Od czego zacząć? Namocz tapety ciepłą wodą, używając do tego pędzla do malowania. Jeśli tapeta jest wyjątkowo gruba, możesz wcześniej ją ponakłuwać np. przy pomocy drucianej szczotki. Po odczekaniu kilku chwil tapetę możesz poodrywać (do pomocy możesz użyć metalowej szpachelki).

tapetowanie

Po drugie – jeśli w ścianie znajdują się dziury lub większe ubytki, musisz je uzupełnić np. za pomocą gładzi szpachlowej. Pamiętaj, że kiedy gładź wyschnie, będziesz musiał jeszcze wygładzić ścianę, ponieważ wszelkie nierówności będą później widoczne na powierzchni tapety.

Po trzecie – ostateczne przygotowanie ścian. Jeśli masz jasną tapetę, to przed jej nałożeniem dobrze jest pomalować ściany białą farbą, żeby mieć pewność, że kolor podłoża nie będzie prześwitywał i w związku z czym nie zmieni jej odcienia. Jeśli z kolei zdecydowałeś się na tapetę o gładkiej powierzchni, musisz dokładnie wyrównać ściany przed jej nałożeniem, ponieważ – jak już wspominaliśmy – na jej powierzchni będą widoczne wszelkie nierówności. W jaki sposób możesz to zrobić? Bardzo powszechnie stosowaną techniką jest pomalowanie ściany klejem.

Po czwarte – kluczową sprawą jest narysowanie na ścianie linii, która będzie wyznaczała kąt prosty i do której będziesz równał kolejne pasy (dzięki niej zyskasz pewność, że kolejne części tapety są narysowane prosto).

Po piąte – klejenie tapety. W zależności o tego, jaki rodzaj kleju wybierzesz (powinien być dopasowany do rodzaju tapety), będziesz go nakładać na powierzchnie ściany lub tapety. Pamiętaj, żeby zacząć od ściany prostopadłej do tej, na której znajduje się okno (zawsze bowiem zaczyna się od miejsc, które są najbardziej widoczne, ponieważ na nich powinniśmy kleić jak największe kawałki tapety).

Po szóste – musisz być precyzyjny i cierpliwy, szczególnie jeśli zdecydowałeś się na tapetę wzorzystą. Aby bowiem całość wyglądała efektownie, musisz dokładnie dociąć kolejne fragmenty tapety, a następnie je do siebie dopasować.

Dokładność i cierpliwość przede wszystkim!

Jak widzisz, tapetowanie nie jest trudnym zadaniem, jednak wymaga wykonania szeregu czynności, w związku z którymi liczy się precyzja i cierpliwość. Jeśli więc będziesz uważny i zastosujesz się do wskazówek, twoja praca zakończy się sukcesem.


Newsletter