Układanie paneli podłogowych – rady dla początkujących

Chcesz zmienić charakter swojego salonu? Wymień wykładzinę na panele podłogowe, a wybrane przez ciebie wnętrze zyska świeżość i elegancję. Nie musisz się martwić, że nigdy wcześniej nie układałeś paneli, ponieważ nie potrzebujesz do tego ani specjalnych umiejętności, ani wymyślnych narzędzi.

montaż paneli podłogowych
Rady dla początkujących

Zanim rozpoczniesz swoją przygodę z panelami podłogowymi, powinieneś poznać kilka faktów na ich temat – to z pewnością przyda ci się w czasie pracy i pozwoli uzyskać zadowalający efekt.

Po pierwsze – pamiętaj, że panele potrzebują aklimatyzacji. Oznacza to, że po przywiezieniu ich do domu musisz pozwolić im przyzwyczaić się do panującej w nim temperatury. Dzięki temu nie doznają szoku termicznego (na który narażone są szczególnie zimą) i nie odkształcą się/zmienią położenia po ułożeniu.

Po drugie – nie zapomnij, że panele będą pracować po ułożeniu. Oznacza to, że mogą się minimalnie przesuwać podczas użytkowania (dlatego też podłogi panelowe nazywa się „podłogami pływającymi”). Z tego właśnie powodu, kiedy się je układa, należy pomiędzy krawędziami paneli a elementami do nich prostopadłymi zostawić tzw. szczelinę dylatacyjną.

Po trzecie – ważne jest to, żeby panele układać prostopadle do okna, a więc w tę stronę, w którą padają promienie słoneczne. Jeśli w danym pomieszczeniu na dwóch ścianach znajdują się dwa okna, wtedy panele należy układać prostopadle do okna, które znajduje się naprzeciw drzwi wejściowych. Ta zasada nie tylko podnosi walor estetyczny podłogi, ale sprawia, że ta staje się bardziej wytrzymała.

Po czwarte – istnieje jedynie niewielka szansa, że unikniesz przycinania paneli. Podczas tej czynności nie zapomnij więc pozostawić miejsca na szczelinę dylatacyjną. Co więcej – przycięte strony paneli umieść przy ścianie.

Po piąte – żeby osiągnąć najlepszy efekt, kolejne panele dobrze jest wyciągać z różnych paczek, a samo układanie najlepiej jest zacząć od rogu pokoju.

Efekt zależy od ciebie

Te kilka przytoczonych rad z pewnością ułatwi ci pracę. Jak widzisz, układanie paneli nie jest sprawą trudną – wymaga jednak precyzji i koncentracji, dlatego nie powinieneś tego lekceważyć. Pamiętaj, że ostateczny efekt zależy tylko od ciebie.


Newsletter