Wraca moda na fototapety?

Moda na oryginalne wykończenia wnętrz trwa. Designerskie ozdoby, unikalne dodatki, innowacyjny sprzęt – to wszystko to, co świadczy o wyjątkowości danej przestrzeni. Mimo chwilowego zapomnienia, do łask zaczynają obecnie wracać fototapety, których zadaniem jest nadawanie pomieszczeniom wyrazistego charakteru.

Rodzaje fototapet

Fototapety sprawdzają się zarówno w salonie czy sypialni, jak i w kuchni oraz łazience. Jest to przede wszystkim zasługa różnorodności materiałów, jakie są wykorzystywane do ich tworzenia.

Podział fototapet ze względu na materiał z jakiego są wykonane jest następujący:

  • fototapety papierowe,
  • fototapety winylowe (wodoodporne i najtrwalsze),
  • fototapety tekstylne,
  • fototapety z włókna szklanego.
fototapety

Każdy z powyższych rodzajów ma inną charakterystykę, w związku z czym może być w różny sposób użytkowany. Fototapety wykonane z włókna szklanego są najczęściej wykorzystywane w kuchniach i łazienkach. W kuchniach nie tylko przyjmują formę obrazów naściennych, ale też wypełniają przestrzeń pomiędzy górnymi szafkami a blatem. Bardzo popularnym motywem nadrukowywanym na szklane powierzchnie jest most brookliński. W salonach częściej wykorzystywane są fototapety winylowe, które są najtrwalsze (czasem można też spotkać się z fototapetami tekstylnymi, jednak ich cena jest bardzo wysoka). Obecnie odchodzi się raczej od wykorzystywania fototapet papierowych, ponieważ są one bardzo niskiej jakości i szybko ulegają zniszczeniu. Z kolei nowością na rynku są fototapety 4D, które są drukowane na specjalnie wytłaczanym materiale, który może imitować piasek, skórę i len.

Możliwości wykorzystania

Fototapety nadają wnętrzom oryginalnego charakteru. Dzięki dostępności druku wielkoformatowego podczas planowania aranżacji danej przestrzeni można poeksperymentować. Fototapeta nie musi pokrywać całej ściany, może zajmować jedynie jej fragment. Może być podzielona na kilka umieszczonych obok siebie elementów, które wspólnie tworzą całość. Bardzo popularnym trendem jest też ozdabianie fototapetami frontów szaf wnękowych, co daje podwójną korzyść, ponieważ nie tylko zmienia się charakter przestrzeni, ale też można odnowić zniszczoną powierzchnię szafy. Pomysłów na wykorzystanie fototapet jest bardzo wiele, dzięki czemu każdy jest znaleźć coś dla siebie.

przydatne strony:
Meble biurowe 


Newsletter