Wybór oświetlenia schodów wewnętrznych

Oświetlenie daje duże możliwości aranżacyjne. W zależności od rodzaju światła i jego ustawienia zmienia się wizualny odbiór przestrzeni. Przy jego użyciu można np. zbudować odpowiedni nastój, czy wyeksponować konkretne formy architektoniczne. Ale to nie koniec, światło zamontowane np. na schodach, jest nie tylko elementem dekoracyjnym, ale też użytkowym.

oświetlenie schodów 

Oświetlenie schodów

Istnieje wiele rodzajów oświetlenia, które można zamontować na schodach. O wyborze oświetlenia schodów warto jednak pomyśleć przed rozpoczęciem remontu. Wiąże się to bowiem z odpowiednim rozmieszczeniem kabli i innymi szczegółami technicznymi.

Rodzaje oświetlenia schodów dostępne na rynku:

  • żarówki,
  • świetlówki kompaktowe – wykorzystywane zwykle do oświetlenia ogólnego, ponieważ generują niskie koszty,
  • halogeny – można je zasilać na dwa sposoby: po pierwsze – napięciem z sieci, po drugie – źródłem niskonapięciowym, świecą białym światłem odwzorowującym rzeczywiste kolory, w niektórych przypadkach może to jednak powodować efekt olśnienia,
  • taśmy/paski LED – są bardzo wygodne w montażu, a jednocześnie pełnią funkcje dekoracyjne.

Rozmieszczenie światła

Podczas planowania rozmieszczenia światła na schodach, warto pomyśleć nie tylko o oświetleniu ogólnym, ale też o oświetleniu rozproszonym i dekoracyjnym. Najpopularniejszą formą oświetlenia schodów są kinkiety, nie zawsze pasują one jednak do nowoczesnych wnętrz, dlatego zastępowane są przez oświetlenie stopni. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zamontowanie czujnika ruchu, włączającego światło, kiedy ktoś pojawi się na schodach.

Wybierając oświetlenie, należy zwrócić szczególną uwagę na jego natężenie, ponieważ nie może być większe niż oświetlenie standardowe. Trzeba też pamiętać, żeby zapobiec niebezpiecznemu zjawisku, jakim jest olśnienie (po prostu oślepienie osoby w bezpośrednim kontakcie ze światłem). Przełącznik światła powinien znajdować się zarówno u szczytu schodów, jak i na dole, w ten sposób zwiększając komfort użytkowania.

Komfort użytkowania

Poruszanie się po schodach powinno być bezpieczne o każdej porze tak samo dnia, jak i nocy. Właśnie z tego powodu warto pomyśleć o zainstalowaniu oświetlenia, które ułatwiłoby poruszanie się po schodach również w nocy, nie zapominając przy tym o wybraniu dogodnego miejsca montażu przełączników światła.


Newsletter