Zrób to sam! Układanie wykładziny PCV

Mimo że panele podłogowe cieszą się obecnie wielką popularnością, to jednak wykładziny PCV jeszcze nie powiedziały ostatniego słowa. Na rynku dostępne są różne modele wykładzin, a ich łatwy montaż sprawia, że klienci często po nie sięgają.

wykładzina pcv

Jak ułożyć wykładzinę PCV?

Decydując się na zakup wykładziny PCV, warto pamiętać, że jej montaż jest prosty, dlatego można się go samodzielnie podjąć. Wystarczy dokładność i skupienie uwagi na detalach, a wszystko z pewnością się uda.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłogi. Należy dobrze ją oczyścić np. przy pomocy szczotki lub pędzla. Tego etapu nie wolno bagatelizować, ponieważ to prawidłowe przygotowanie podłoża wpływa na ostateczny kształt wykładziny.

Kolejna sprawa to przygotowanie samej wykładziny. Na początku należy ją rozłożyć w docelowym pomieszczeniu (tak, aby zachodziła na ściany około 10 cm), a następnie pozostawić ją tak na 24 godziny w celu „aklimatyzacji”.

Teraz można rozpocząć przycinanie. Musisz zaopatrzyć się w profil do cięcia wykładzin (choć wystarczy też wysuwany nóż). Trzeba pamiętać, że linie łączące poszczególne arkusze wykładziny powinny biec prostopadle do okna. Jak poradzić sobie z narożnikami? Najpierw należy naciąć wykładzinę po przekątnej, a dopiero później wzdłuż linii ściany.

Co jest ważne podczas przycinania wykładziny to to, aby nie przycinać jej do samej podłogi, ponieważ może się ona z czasem nieco skurczyć (np. pod wpływem temperatury lub innych czynników).

Jak kleić wykładzinę?

Producenci zalecają w całości ją przykleić, a więc nanieść klej na całą podłogę (dzięki temu można uniknąć ryzyka pofałdowania się jej powierzchni). Jeśli jednak zdecydujesz się na przyklejenie jej jedynie miejscowo np. za pomocą dwustronnej taśmy klejącej, może się okazać, że złożone przez ciebie reklamacje związane z ewentualnymi uszkodzeniami wykładziny nie zostaną uwzględnione.

Najwygodniej będzie Ci przed przyklejeniem zrolować wykładzinę, nanieść klej na podłogę, a następnie stopniowo rozwijać ją na przygotowanej do tego powierzchni.

Na koniec możesz jeszcze docisnąć wykładzinę, a więc przejechać po niej wałkiem, aby wyrównać całą powierzchnię podłogi. Pozostaje już tylko zamontować listwy przypodłogowe i gotowe.


Newsletter